Free delivery from € 36

0 (800) 75 2526 +38 (050) 366 51 00

Mon-Sun 08:00 - 19:00
Cart 0

Your order

Arabica Coffee Beans Brazil Mogiana 250g

Weight
250g
1kg
Roasting
medium
€6.81
Free
delivery from UAH 350
Always fresh
roast
Quality control
according to HACCP
Характеристики

Sourness

Bitterness

Saturation

Fragrance

Taste dried fruits, hazelnuts and milk chocolate
Fragrance chocolate, nut
Afternoon Tea long and pleasant with the sweetness of caramel
Body dense
Type of coffee mono
Weight 250g
Roasting medium
Arabica variety Caturra and Catuaí
Country Brazil
Region Minas Gerais, Sao Paulo
Processing natural
Harvest Year 2023
Growth height 200-800m
Method of preparation coffee machine, moka pot, geyser coffee maker, cup, french press
Product overview
Product overview

Brazil Mogiana — a kind of tuning fork in the coffee world — the best Brazilian arabica, large, with uniform round beans.

Tasters believe that the main feature of Brazil Santos and Mogiana is the characteristic taste of milk chocolate, deep and rich, with notes of dried fruits and nuts, almost no acidity.

The chocolate notes of the beans are obtained through dry processing: coffee berries dry naturally in the sun. Drying saturates the beans with sugars from the pulp of the berries. As a result, we get an excellent strong sweetish drink with a nutty aroma and a long aftertaste.

This variety grows in Brazil, where practically all coffee plantations are located on plains. This location of the plantations influences the formation of a more even, soft taste without the characteristic acidity, but with chocolate and nutty notes. The regions of Minas Gerais and Sao Paulo are famous for their mild tropical and subtropical climate, which has a positive effect on coffee plantations.

When you buy 1 kg of coffee, you always get a profitable offer, as a 5% discount is already included in the price.


Reviews about this coffee
Галина 2023-11-16 15:02:47

Дуже довго шукала "свою каву" і це вона: смак, аромат, легка гірчинка, горіхові ноти. Звісно, періодично продовжую пробувати інші сорти і новинки, але все рівно повертаюся до цієї і підсадила на неї купу занйомих. Також мені зручно, що можна замовити бажаний помел. Ну і загалом сервіс на висоті і кава свіжа і смачнюча!

Катерина 2023-10-13 18:11:50

Доставка швидка, а кава - це щось неймовірне, я смачнішої не куштувала! В мене завжди була проблема, що аромат кави десь я чую, а вдома - це щось із серії фантастики. Але я таки дочекалася! Цей магічний аромат заполонив весь простір квартири! А смак - це казка! Дякую Вам дуже за пораду, екскурс у види кави???? І приємну знижку! Я тепер ваша назавжди???? Отак, випадково потрапляєш у сіті реклами в фейсбуці і ти вже на 7 небі від щастя. Дякую, за те, що ви є, і за те, який якісний товар пропонуєте!

Юлія 2023-08-14 20:53:14

Цей сорт виявився з більш тонким і вишуканим смаком, ніж звичайні фабричні марки кави, які я купувала (хоч і якісні). Це не була любов з першої чашки, це було неквапливе знайомство. Чим більше я ставала уважною до нюансів аромату й смаку, тим більше своїх гарячих таємниць мені розкривала ця кава. У неї є один недолік - вона дуже швидко закінчилася)) Повертатися до старих кавових звичок вже не хочу, тож замовила ще два нових сорти.

Олександр 2023-08-02 12:28:20

Дякую за безкоштовну доставку гарне пакування-, все дуже гармонійно! Ну і сама кава....Вище всіляких похвал!!! Тонко підібраний, приємний смак, гарно заварюється в чашці , аромат на всю кімнату.... Я в захваті! І це ми встигли спробувати тільки одну....Я, віднині - Ваш прихильник!

Микола 2023-02-05 11:22:56

Вперше заказав каву Brazil Mogiana, дуже всім сподобалась, неймовірний аромат, присмак лісового горіха сухофруктів і школаду. Дякую !!!